Gondik Law Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
KME LATE MODEL SERIES AT GONDIK LAW SPEEDWAY

KME LATE MODEL SERIES AT GONDIK LAW SPEEDWAY

GONDIK LAW LATE MODEL SERIES RETURNS IN 2024 REBRANDED AS KME LATE MODEL SERIES

GONDIK LAW SPEEDWAY

GONDIK LAW SPEEDWAY

GONDIK LAW SPEEDWAY

GONDIK LAW SPEEDWAY

GONDIK LAW SPEEDWAY

GONDIK LAW SPEEDWAY


6/14/2024 - Gondik Law Speedway

6/14/2024 - Gondik Law Speedway

Superior, WI

Fast Lane Motorsports Northland Super Stock Series

Heat/Feature lineup format: Draw/3 week point average inversion-Modifieds, Midwest Modifieds, Pure Stocks and Hornets. Draw/Redraw-Super Stocks

Classes

  • WISSOTA Modifieds16 entries
  • WISSOTA Super Stock36 entries
    • Fast Lane Motorsports Northland Super Stock Series
  • WISSOTA Midwest Mods27 entries
  • WISSOTA Pure Stock9 entries
  • WISSOTA Hornet9 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Modifieds

20 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI 3
2 8 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI 6
3 6 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
4 1 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -3
5 3 11JR Andrew Inman Andrew Inman Canyon, MN Canyon, MN -2
6 7 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 1
7 12 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
8 10 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI 2
9 2 2 Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -7
10 5 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI -5
11 13 21F Nick Oreskovich Nick Oreskovich Mason, WI Mason, WI 2
12 15 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
13 14 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI 1
14 9 9MM Aiden Hoffman Aiden Hoffman Rice Lake, WI Rice Lake, WI -5
15 DNF 11 64 Kelly Checkalski Kelly Checkalski Poplar, WI Poplar, WI -4
16 DNF 16 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
2 4 11JR Andrew Inman Andrew Inman Canyon, MN Canyon, MN 2
3 1 2 Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -2
4 7 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI 3
5 6 9MM Aiden Hoffman Aiden Hoffman Rice Lake, WI Rice Lake, WI 1
6 8 64 Kelly Checkalski Kelly Checkalski Poplar, WI Poplar, WI 2
7 5 21F Nick Oreskovich Nick Oreskovich Mason, WI Mason, WI -2
8 DNF 3 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI 1
2 4 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
3 1 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI -2
4 6 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 2
5 5 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI -
6 8 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
7 3 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI -4
8 7 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
All transfer

WISSOTA Super Stock

33 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI 3
2 1 33(M) Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI -1
3 11 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 8
4 6 21(J) Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN 2
5 8 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI 3
6 3 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI -3
7 15 27 Matt Deragon Matt Deragon Ashland, WI Ashland, WI 8
8 5 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI -3
9 2 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -7
10 10 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -
11 23 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 12
12 18 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
13 14 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 1
14 21 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 7
15 9 76 Doug Koski Doug Koski Chisholm, MN Chisholm, MN -6
16 7 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN -9
17 16 51JR Shawn McFadden Shawn McFadden Ashland, WI Ashland, WI -1
18 13 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -5
19 22 1M Alex Myers Alex Myers Cameron, WI Cameron, WI 3
20 24 24 Andy Grymala Andy Grymala Superior, WI Superior, WI 4
21 20 77K Rick Simpson Rick Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
22 19 12 Jim Campbell Jim Campbell Two Harbors, MN Two Harbors, MN -3
23 17 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI -6
24 26 11R Rita Anderson Rita Anderson South Range, WI South Range, WI 2
25 DNF 25 2 Don Livingston Don Livingston Washburn, WI Washburn, WI -
26 DNF 12 390 Tucker Quinn Tucker Quinn Ladysmith, WI Ladysmith, WI -14
12 Laps

Semi Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 1
2 8 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 6
Top 2 transfer
3 1 2 Don Livingston Don Livingston Washburn, WI Washburn, WI -2
4 7 6(K) Shane Kisling Shane Kisling Butternut, WI Butternut, WI 3
5 3 25(X) Chad Johnson Chad Johnson Colfax, WI Colfax, WI -2
6 5 42 Myron Basina Myron Basina Bayfield, WI Bayfield, WI -1
7 4 6 Dan Peterson Dan Peterson Foxboro, WI Foxboro, WI -3
8 6 82 Paul Gucinski Paul Gucinski Superior, WI Superior, WI -2
12 Laps

Semi Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1M Alex Myers Alex Myers Cameron, WI Cameron, WI 1
2 4 24 Andy Grymala Andy Grymala Superior, WI Superior, WI 2
Top 2 transfer
3 3 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -
4 1 87D Kenny Davis Kenny Davis Elk Mound, WI Elk Mound, WI -3
5 6 11R Rita Anderson Rita Anderson South Range, WI South Range, WI 1
6 5 57 Wes Hines Wes Hines Nisswa, MN Nisswa, MN -1
7 7 81B Doug Bolt Doug Bolt Rosslyn, ON Rosslyn, ON -
DNS 8 4A Allan Cleveland Allan Cleveland Breckenridge, MN Breckenridge, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI 1
2 6 21(J) Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN 4
3 5 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
4 4 51JR Shawn McFadden Shawn McFadden Ashland, WI Ashland, WI -
Top 4 transfer
5 3 2 Don Livingston Don Livingston Washburn, WI Washburn, WI -2
6 8 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
7 1 57 Wes Hines Wes Hines Nisswa, MN Nisswa, MN -6
8 7 6(K) Shane Kisling Shane Kisling Butternut, WI Butternut, WI -1
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 4 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
3 3 390 Tucker Quinn Tucker Quinn Ladysmith, WI Ladysmith, WI -
4 7 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI 3
Top 4 transfer
5 1 87D Kenny Davis Kenny Davis Elk Mound, WI Elk Mound, WI -4
6 6 6 Dan Peterson Dan Peterson Foxboro, WI Foxboro, WI -
7 DNF 5 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -2
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33(M) Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI -
2 2 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI -
3 4 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 1
4 7 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
Top 4 transfer
5 6 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 1
6 3 24 Andy Grymala Andy Grymala Superior, WI Superior, WI -3
7 5 82 Paul Gucinski Paul Gucinski Superior, WI Superior, WI -2
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI 1
2 4 76 Doug Koski Doug Koski Chisholm, MN Chisholm, MN 2
3 6 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 3
4 5 12 Jim Campbell Jim Campbell Two Harbors, MN Two Harbors, MN 1
Top 4 transfer
5 3 1M Alex Myers Alex Myers Cameron, WI Cameron, WI -2
6 7 42 Myron Basina Myron Basina Bayfield, WI Bayfield, WI 1
7 1 11R Rita Anderson Rita Anderson South Range, WI South Range, WI -6
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 3
2 5 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 3
3 2 27 Matt Deragon Matt Deragon Ashland, WI Ashland, WI -1
4 3 77K Rick Simpson Rick Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
Top 4 transfer
5 7 25(X) Chad Johnson Chad Johnson Colfax, WI Colfax, WI 2
6 DNF 6 81B Doug Bolt Doug Bolt Rosslyn, ON Rosslyn, ON -
7 DNF 1 4A Allan Cleveland Allan Cleveland Breckenridge, MN Breckenridge, MN -6

WISSOTA Midwest Mods

20 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 30 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN 8
2 3 16 Ryan Savoy Ryan Savoy Superior, WI Superior, WI 1
3 6 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 3
4 5 15 James Vendela James Vendela South Range, WI South Range, WI 1
5 8 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
6 10 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI 4
7 7 3M McLean Andrews McLean Andrews Duluth, MN Duluth, MN -
8 16 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN 8
9 13 117 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN 4
10 11 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN 1
11 1 21(L) Jimmy Latvala Jimmy Latvala Solon Springs, WI Solon Springs, WI -10
12 12 7M Dalton Mains Dalton Mains Foxboro, WI Foxboro, WI -
13 27 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 14
14 18 50 Brady Caul Brady Caul Fort Frances, ON Fort Frances, ON 4
15 17 64 Evan Checkalski Evan Checkalski Duluth, MN Duluth, MN 2
16 14 55 Jesse Polson Jesse Polson Superior, WI Superior, WI -2
17 20 89 Kolby Reed Kolby Reed Kakabeka Falls, ON Kakabeka Falls, ON 3
18 15 14 Adam Shinn Adam Shinn Duluth, MN Duluth, MN -3
19 19 16(J) Cory Jorgensen Cory Jorgensen Duluth, MN Duluth, MN -
20 21 34 Taylor Madrinich Taylor Madrinich Duluth, MN Duluth, MN 1
21 24 7 Reagan Ruffi Reagan Ruffi Iron River, WI Iron River, WI 3
22 23 21R Ross Siiter Ross Siiter Esko, MN Esko, MN 1
23 25 13 Chris Bretting Chris Bretting Washburn, WI Washburn, WI 2
24 22 44K Joshua Kough Joshua Kough Proctor, MN Proctor, MN -2
25 DNF 2 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN -23
26 DNF 26 54 Lance Relf Lance Relf Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
27 DNF 4 70 David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -23
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN 1
2 8 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 6
3 5 21(L) Jimmy Latvala Jimmy Latvala Solon Springs, WI Solon Springs, WI 2
4 3 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -1
5 9 117 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN 4
6 6 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN -
7 4 16(J) Cory Jorgensen Cory Jorgensen Duluth, MN Duluth, MN -3
8 1 44K Joshua Kough Joshua Kough Proctor, MN Proctor, MN -7
9 7 13 Chris Bretting Chris Bretting Washburn, WI Washburn, WI -2
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 70 David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 4
2 2 15 James Vendela James Vendela South Range, WI South Range, WI -
3 6 30 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN 3
4 1 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN -3
5 4 55 Jesse Polson Jesse Polson Superior, WI Superior, WI -1
6 3 64 Evan Checkalski Evan Checkalski Duluth, MN Duluth, MN -3
7 7 89 Kolby Reed Kolby Reed Kakabeka Falls, ON Kakabeka Falls, ON -
8 8 21R Ross Siiter Ross Siiter Esko, MN Esko, MN -
9 9 54 Lance Relf Lance Relf Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 16 Ryan Savoy Ryan Savoy Superior, WI Superior, WI 6
2 4 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
3 1 3M McLean Andrews McLean Andrews Duluth, MN Duluth, MN -2
4 5 7M Dalton Mains Dalton Mains Foxboro, WI Foxboro, WI 1
5 9 14 Adam Shinn Adam Shinn Duluth, MN Duluth, MN 4
6 2 50 Brady Caul Brady Caul Fort Frances, ON Fort Frances, ON -4
7 3 34 Taylor Madrinich Taylor Madrinich Duluth, MN Duluth, MN -4
8 6 7 Reagan Ruffi Reagan Ruffi Iron River, WI Iron River, WI -2
9 DNF 8 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN -1
All transfer

WISSOTA Pure Stock

12 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17 Aaron Bernick Aaron Bernick Duluth, MN Duluth, MN 1
2 4 86J Jake Smith Jake Smith Cohasset, MN Cohasset, MN 2
3 1 69ER Shane Basina Shane Basina Bayfield, WI Bayfield, WI -2
4 5 47J Justin Barsness Justin Barsness Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
5 6 131 Jessie Treviranus Jessie Treviranus Superior, WI Superior, WI 1
6 7 7 Bob Klein Bob Klein Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
7 9 231 Trevor Treviranus Trevor Treviranus Hawthorne, WI Hawthorne, WI 2
8 DNF 3 31 Tom Treviranus Tom Treviranus Hawthorne, WI Hawthorne, WI -5
9 DNF 8 11E Dylan Shelton Dylan Shelton Hermantown, MN Hermantown, MN -1
6 Laps

Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 17 Aaron Bernick Aaron Bernick Duluth, MN Duluth, MN 3
2 6 31 Tom Treviranus Tom Treviranus Hawthorne, WI Hawthorne, WI 4
3 2 86J Jake Smith Jake Smith Cohasset, MN Cohasset, MN -1
4 8 69ER Shane Basina Shane Basina Bayfield, WI Bayfield, WI 4
5 5 47J Justin Barsness Justin Barsness Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
6 1 131 Jessie Treviranus Jessie Treviranus Superior, WI Superior, WI -5
7 9 7 Bob Klein Bob Klein Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
8 DNF 7 11E Dylan Shelton Dylan Shelton Hermantown, MN Hermantown, MN -1
9 DNF 3 231 Trevor Treviranus Trevor Treviranus Hawthorne, WI Hawthorne, WI -6
All transfer

WISSOTA Hornet

12 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9G Carson Gotelaere Carson Gotelaere Superior, WI Superior, WI 1
2 3 0 DeJay Jarecki DeJay Jarecki Ashland, WI Ashland, WI 1
3 1 26N Nikota Larson Nikota Larson Barnum, MN Barnum, MN -2
4 5 10A Riley Ament Riley Ament Mahtowa, MN Mahtowa, MN 1
5 6 19 Joseph Puidokas Joseph Puidokas Cloquet, MN Cloquet, MN 1
6 4 00 Derek Ament Derek Ament Mahtowa, MN Mahtowa, MN -2
7 9 20D Derek Dunbar Derek Dunbar Iron River, WI Iron River, WI 2
8 7 15 Ryan LaBorde Ryan LaBorde South Range, WI South Range, WI -1
9 8 10Z Cade Johnson Cade Johnson Iron, MN Iron, MN -1
6 Laps

Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 00 Derek Ament Derek Ament Mahtowa, MN Mahtowa, MN 1
2 9 9G Carson Gotelaere Carson Gotelaere Superior, WI Superior, WI 7
3 6 0 DeJay Jarecki DeJay Jarecki Ashland, WI Ashland, WI 3
4 8 26N Nikota Larson Nikota Larson Barnum, MN Barnum, MN 4
5 4 10A Riley Ament Riley Ament Mahtowa, MN Mahtowa, MN -1
6 3 19 Joseph Puidokas Joseph Puidokas Cloquet, MN Cloquet, MN -3
7 7 15 Ryan LaBorde Ryan LaBorde South Range, WI South Range, WI -
8 1 10Z Cade Johnson Cade Johnson Iron, MN Iron, MN -7
9 DNF 5 20D Derek Dunbar Derek Dunbar Iron River, WI Iron River, WI -4
All transfer

Countdown

DAYSHRSMINSEC
Buy Tickets!



Our Partners

Gondik Law
Halvor Gold
Kivi Brothers Trucking
Badger Excavating
Coca Cola
Halvor Lines
Rivord
Bay Lock and Security
West Metro
XR Events
Fon Du Luth
Ricks Auto Body
Superior Tavern
Center For Muscle And Joints
Detail Dash
Bachand Reality
Canna Chill
OReilly
Mirror Images
Superior Fuel
Lakeside Towing
Budweiser
Lulich
Fastlane Motorsports
Brents Biffies
Interstate Batteries
Northwoods Tech College
Service Electric
Captain Js
Mikes Place
Miller Hill Car Wash
Innovative Pest Solutions
Aces
Dr Powers And Associates
FYE TV
Rise Above Suicide

Contact Us